31 Ekim 2014 CumaÖğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu

İSTANBUL Haberleri: Danıştay'dan eğitimcilere müjde Detaylar Habercity.net

04 Haziran 2013 Salı 16:20
Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu


İSTANBUL HABER CİTY NET: Danıştay 2. Dairesi, 2012 Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzu'nun genel açıklamalar başlıklı maddesinde "öğrenim özrü"nün yer almamasına ilişkin eksik düzenlemenin ve kılavuzun 7.1.2. maddesinin yürütmesini durdurdu.

Türkiye Kamu Sen ve Türk Eğitim Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, Danıştay'ın aldığı karara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bostan, "Türk Eğitim Sen olarak, Öğrenim Özrü için Danıştay nezdinde açtığımız davada, Danıştay 2. Dairesi 2012/8768 E. Sayılı ve 16.10.2012 tarihli kararı ile 27.07.2012 tarihinde yayınlanan 2012 Öğretmenlerin Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirme Kılavuzunun Genel Açıklamalar başlıklı 1.1. Maddesinde "Öğrenim Özrü"nün yer almamasına ilişkin eksik düzenlemenin ve Kılavuzun 7.1.2. maddesinin yürütmesi durdurulmuştur. Danıştay, kararının gerekçesinde, kılavuzda öğrenim özrüne yer verilmemesinin Anayasa'nın 42. Maddesi ile güvence altına alınan eğitim-öğretim hakkına, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu'nun 49. Maddesinde yer alan düzenlemeye aykırı olduğu, her ne kadar 652 sayılı KHK ile idareye takdir hakkı tanınmış ise de yönetmelikte yer alan öğrenim özrüne kılavuzda yer verilmemesinin normlar hiyerarşisine aykırı olduğu vurgulanmıştır. Kılavuzun "İller arasında yer değiştirme başvuruları" başlıklı 7.1.2. maddesi yönünden ise yönetmelikte öngörülmeyen bir sınırlama içermesi ve özür durumundan atanmak isteyen öğretmenlerin özürlerinin bulunduğu yerleşim yerine yakın bir yere atanma taleplerinin hukuken kabul edilebilir bir nedene dayanılmaksızın sınırlanmasında hukuka uyarlık bulunmadığı belirtilmiştir.

Danıştay'ın bu kararı ve Yerel Mahkemelerin verdiği yüzlerce karar üzerine Türk Eğitim-Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığına, 2013 yılı yaz döneminde yayınlanacak olan özür durumuna bağlı yer değişikliği kılavuzunda öğrenim özrüne ve il/ilçe emri uygulamasına yer verilmesi hususunda yaptığımız yazılı başvuruya Bakanlıkça cevap verilmiştir. MEB'in cevabi yazısında; Türk Eğitim-Sen olarak açtığımız davalar sonucunda Danıştay ikinci dairesinin öğrenim özrünün Kılavuzda yer almamasına ilişkin eksik düzenlemenin iptali kararı doğrultusunda 2013 yılında özür durumuna bağlı yer değiştirmelerde öğrenim özrüne de yer verilerek değerlendirileceği belirtilmiştir" dedi.

Bostan, Türk Eğitim Sen olarak, öğretmenlerin haklarını savunmak konusundaki haklı mücadeleye bundan sonra da aynı azim ve kararlılıkla devam edeceklerini vurgulad
Haber Ajansı

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SON DAKİKA
    ARŞİV