21 Ekim 2014 SalıGenel Kurmay Başkanının Yüce Divanda yargılanması TBMM'de

Ankara haberleri: askerlik yaşı değişiyor detaylar habercity.net

21 Ocak 2014 Salı 12:26
Genel Kurmay Başkanının Yüce Divanda yargılanması TBMM'de


ANKARA HABER CiTY NET: Genelkurmay Başkani ve kuvvet komutanlarinin Yüce Divan`da yargilanmasinin yolunu açan tasari Meclis`e sunuldu. Tasari, askere alma yaşini da 21`e yükseltiyor.

Milli Savunma Bakanliği`nca hazirlanan `Askerlik Kanunu ile Bazi Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapilmasina Dair Kanun Tasarisi` Başbakan Recep Tayyip Erdoğan`in imzasi ile TBMM`ye gönderildi. Tasariya göre, Genelkurmay Başkani Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlari ile Jandarma Genel Komutani, görevleriyle ilgili suçlardan dolayi Yüce Divanda yargilanacak. Bu suçlardan dolayi soruşturma açilmasina, Genelkurmay Başkani, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlari hakkinda Başbakan, Jandarma Genel Komutam hakkinda içişleri Bakani karar verecek.

25/10/1963 tarihli ve 353 sayili Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargilama Usulü Kanununa 15 inci maddesinden sonra gelmek üzere 15/A maddesi eklendi. Eklenen Madde 15/A şöyle: `Genelkurmay Başkam, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlan ile Jandarma Genel Komutam, görevleriyle ilgili suçlardan dolayi Yüce Divanda yargilanirlar.

Bu suçlardan dolayi soruşturma açilmasina, Genelkurmay Başkani, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlari hakkinda Başbakan, Jandarma Genel Komutani hakkinda içişleri Bakani karar verir.

Bu suçlara ilişkin herhangi bir ihbar veya şikayet aldiklarinda veya böyle bir durumu öğrendiklerinde, Genelkurmay Başkam, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri komutanlari hakkinda Başbakan, Jandarma Genel Komutam hakkinda içişleri Bakam, araştirma, gerekiyorsa ön inceleme yaptirarak soruşturma izni verilmesine veya verilmemesine karar verir. Soruşturma izni verilmiş bulunanlar izin vermeye yetkili merci tarafindan soruşturmanin emniyeti ve sihhatli olarak devam etmesi amaciyla geçici süre ile görevden uzaklaştirilabilir. Anilan kararlara karşi ilgililer on gün içinde Cumhurbaşkanliğina itiraz edebilirler. itiraz üzerine Cumhurbaşkani tarafindan verilen karar kesindir.

isimsiz, imzasiz, adressiz yahut takma adla yapildiği anlaşilan ya da belli bir olayi ve nedeni içermeyen, delilleri ve dayanaklari gösterilmeyen ihbar ve şikayetler işleme konulmaz.

Araştirma veya ön inceleme, izin vermeye yetkili merci tarafindan bizzat yapilabileceği gibi, görevlendireceği denetim elemanlari eliyle de yaptirilabilir. Bu şekilde görevlendirilen kişiler, 4483 sayili Kanunda ön inceleme ile görevlendirilen kişilere taninan yetkilere sahiptir.

Soruşturma izni verilmemesi karan hakkinda ilgililer tarafindan yapilan itirazin Cumhurbaşkani tarafindan kabul edilmesi veya soruşturma izni verilmesi kararina karşi süresi içinde itiraz edilmemesi ya da bu itirazin Cumhurbaşkani tarafindan reddedilmesi üzerine, izin vermeye yetkili merci tarafindan soruşturmayi yapmak üzere denetim elemanlarindan üç kişilik bir soruşturma kurulu oluşturulur. Kurul, soruşturma sirasinda 5271 sayili Ceza Muhakemesi Kanununun Cumhuriyet savcisina tanidiği bütün yetkilere sahip olup, soruşturma sirasinda hakim karan alinmasi gereken hususlarda yetkili mahkemelere başvurur.

Kurul, yaptiği soruşturma sonucunu bir rapor ile tespit ederek izin vermeye yetkili mercie sunar. izin vermeye yetkili merci kamu davasinin açilmasina gerek görmezse kovuşturma yapilmasina yer olmadiğina karar verir. Bu karar kesindir.

izin vermeye yetkili merci kamu davasinin açilmasina gerek görürse, soruşturma dosyasim Yüce Divan sifatiyla yargilama yapmak üzere Anayasa Mahkemesine gönderir`.

Tasarinin gerekçesinde, tasari ile Anayasanin 148. Maddesinde yapilan değişiklik ve TSK`nin bazi güncel ihtiyaçlarinin giderilmesi maksadiyla çeşitli kanunlarda değişikliğe gidildiği bildirildi. Tasarida 1111 sayili Askerlik Kanunu`nda yapilan değişiklikler ile 5237 sayili TCK ile getirilen müesseseler dikkate alinarak askere alinmadan önce veya askerlik hizmeti sirasinda askeri yarginin görev alanina giren suçlarin dişindaki suçlari işleyen yükümlülerin kesinleşmiş cezalarinin infazina ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.

GEREKÇE

Tasarinin gerekçesinde şu ifadelere yer verildi:

`5434 sayili Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandiği Kanununda yapilan değişiklik ile Millî istihbarat Hizmetleri ve Emniyet Hizmetleri sinifina mensup emekli personel ile çarşi ve mahalle bekçilerine her ay ödenmekte olan 100 TL`nin, makam tazminati almayan subay, astsubay, uzman jandarma ve uzman erbaş emeklilerine de ödenmesi sağlanmiştir.

3- 211 sayili Türk Silahli Kuvvetleri iç Hizmet Kanununda yapilan değişikliklerle; a) Türk Silahli Kuvvetleri personelinin kişisel verileri ile nüfus, iletişim ve askeri bilgilerinin personel bilgi sistemlerine kayit edilmesi benimsenmiş; erbaş ve erler ile askeri öğrencilere gelen posta gönderilerinin emniyet ve istihbarat açisindan amirlerince denetlenebilmesine imkan taninmiş,

b) Türk Silahli Kuvvetleri personelinin amatör askeri spor kulüpleri kurabilmesine ilişkin esaslar güncel mevzuatla uyumlu hale getirilmiş ve harp/vazife malulü ve gaziler tarafindan rehabilitasyon amaciyla kurulan spor kulüplerinin Türk Silahli Kuvvetleri spor tesislerinden istifadesine imkan taninmiş,

c) Orduevi, askeri gazino, vardiya yatak hanesi, askeri müzeler gibi sosyal tesislerin kurulmasi Genelkurmay Başkanliğinin iznine tabi kilinmiş, ç) Bu tesislerin gelirlerine işletme ve kira gelirleri ile üye aidatlari dişinda sergi, fuar, promosyon, reklam gelirleri de eklenmiş ve tesisler arasinda gelir ve sermaye aktarimina imkân taninmiş, d) Rehabilitasyon merkezleri, gazi uyum evleri ve refakatçi misafirhaneleri kurulmasina ilişkin usul ve esaslar yeniden düzenlenmiş, e) Orduevi, askeri gazino, vardiya yatakhanesi ve askeri kantinler gibi sosyal tesislerde özel ihtisas gerektiren bazi hizmetlerin hizmet alimi veya kiralama yoluyla karşilanmasina imkan taninmiş ve bu tesislerin aylik gayri safi hasilatinin yüzde 1 `inin bütçeye aktarilmasi kaydiyla vergiden muaf tutulmasi uygulamasina devam edilmiştir.

4- 237 sayili Taşit Kanununda yapilan değişiklik ile; bu Kanun kapsaminda edinilecek taşitlarin menşei, silindir hacimleri ve diğer niteliklerini belirleme ve sinirlamalar getirme konusunda Bakanlar Kuruluna yetki verilmiştir.

5- 657 sayili Devlet Memurlari Kanununda yapilan değişiklik ile Milli Savunma Bakanliği gibi Genelkurmay Başkanliği ve kuvvet komutanliklari kadrolarinda kariyer grubu personel istihdamina olanak sağlanmiştir.

6- 926 sayili Türk Silahli Kuvvetleri Personel Kanununda yapilan değişiklikler ile a) Fiziki yeterlilik değerlendirme testi sonucunda alman puanlarin sicil sistemine dahil edilmesi uygulamasi getirilmiş,

b) Yüksek Askeri Şuraya general ve amiral yillik kontenjanlarinda değişiklik yapabilme yetkisi verilmiş,

c) Subayliğa nasip işlemlerinde kararname esasi kaldirilmiş, ç) Albaylar ile general ve amirallerin bir üst rütbeye terfileri hariç rütbe terfilerinin üçlü kararname ile yapilmasi uygulamasina son verilmiş,

d) Korgeneral ve koramiral rütbe kontenjanlarinda Yüksek Askeri Şûra karan ile değişiklik yapilmasina imkan taninmiş, e) Kuvvet Komutanlarinin görev sürelerinin birer yillik sürelerle yaş haddine kadar uzatilabilmesi öngörülmüş, f) Teğmen rütbesi hariç meslek hayati boyunca en az dört farkli sicil üstü tarafindan üç kez sicil tam notunun yüzde 60`indan daha düşük sicil alan personel hakkinda yetersizlik nedeniyle Türk Silahli Kuvvetlerinden ayirma işlemi başlatilmasina imkan taninmiş, g) Rütbe bekleme süresini doldurmaya bir yil kalanlarin Yüksek Askerî Şûrada değerlendirmeye alinmasi sağlanmiş,

ğ) Pilotaj eğitimini bitirenlerin mecburi hizmet süresi, bu eğitimlerde geçen sürenin iki katindan üç katma çikartilmiş, h) Atamaya tabi tutulan personelden izinli, raporlu, tutuklu, açikta, firarda veya izin tecavüzünde olanlar ile hastanede yatanlarin ilişkilerinin birliklerince evrak üzerinden yokluklarinda kesilebilmesine imkan taninmiş, i) Bir takvim yili içinde kullanilan hastalik izin süreleri toplami onbeş günü aşan personelin, yan ödeme puanindan kaynaklanan zam ve tazminatlarindan kesinti yapilmasi uygulamasi getirilmiş,

i) Milli Savunma ve içişleri Bakanlarina subay ve astsubaylarin emeklilik ve istifa işlemlerine ilişkin onay yetkisini devretme imkani taninmiş, j) Devlet memurlarinda olduğu gibi, askeri hizmete ilişkin görevleri sebebiyle haklarinda kamu davasi açilan subay ve astsubaylardan beraat edenlerin, vekalet verdikleri avukata Avukatlik Asgari Ücret Tarifesindeki miktar kadar kurumlarinca ödeme yapilmasi sağlanmiştir. 7- 3065 sayili Katma Değer Vergisi Kanununda yapilan değişiklik ile; orduevleri, askerî gazinolar, kişla gazinolar, vardiya yatakhaneleri, özel, yerel ve kiş eğitim merkezleri, askerî kantinler ve askerî müzelerin kuruluş amaçlarina uygun olarak yaptiklari teslim ve hizmetler askerî fabrika, tersane ve atölyeler gibi istisna kapsamina alinmiştir.

8- 3212 sayili Silahli Kuvvetler ihtiyaç Fazlasi Mal ve Hizmetlerinin Satiş, Hibe, Devir ve Elden Çikarilmasi; Diğer Devletler Adina Yurt Dişi ve Yurt içi Alimlarin Yapilmasi ve Eğitim Görecek Yabanci Personel Hakkinda Kanunda yapilan değişiklikler ile; a) Türk Silahli Kuvvetleri tarafindan üretilen veya çeşitli yollarla temin edilen yahut ihtiyaç fazlasi bulunan mal ve hizmetlerin; Türkiye`deki kamu veya özel kurum ve kuruluşlara bedelli veya bedelsiz olarak tahsisine imkan taninmiş, b) Türkiye`deki kamu veya özel kurum ve kuruluşlar ile dost veya müttefik devletlerde bulunan kamu kurum ve kuruluşlariyla mal ve hizmet mübadelesine imkan taninmiş, c) Taşinir ve taşinmazlarin, Türk Silahli Kuvvetlerinin ihtiyaçlari kapsaminda yürütülen savunma ve güvenlikle ilgili proje veya ön çalişmalarda tahsisi imkani getirilmiş, ç) Bunlardan kullanim yeri bulunmayan veya ihtiyaç fazlasi olanlarin, gerçek kişilere satişi yaninda hibe ve mübadelesine imkan taninmiş, d) Kamu veya özel nitelikteki kuruluş ve şahislar ile dost ve müttefik devletlerin, Türk Silahli Kuvvetlerinin patlayici madde imhasi ile zamanla kazanmiş olduğu teknik destek ve geliştirme kabiliyetinden yararlanmasina imkan tanimiş, e) Dost ve müttefik ülkelere yapilan yardim faaliyetleri ile ilgili anlaşmalarin yürürlüğe girme süreci kisaltilmiştir.

9- 3269 sayili Uzman Erbaş Kanununda yapilan değişiklikler ile; a) Diğer kamu personeli gibi uzman erbaşlarin askerlik hizmetinde geçen sürelerinin memuriyet hizmetinden sayilmasi sağlanmiş, b) Eğitim durumlarina göre 2200 rakamim geçememek üzere astsubaylar için belirlenmiş olan ek göstergelerin 2/3`ünün uygulanmasi benimsenmiş, c) Askeri hizmete ilişkin görevleri sebebiyle haklarinda kamu davasi açilanlardan beraat edenlerin, vekalet verdikleri avukata Avukatlik Asgari Ücret Tarifesindeki miktar kadar ödeme yapilmasi sağlanmiş, ç) Bir tam yildan eksik kalan hizmet süreleri ikramiyelerinin tespitinde dikkate alinmiş, d) Geçici görevlendirilmelerine imkan taninmiştir.

10- 3466 sayili Uzman Jandarma Kanununda yapilan değişiklikler ile; a) işlem sürecinin kisaltilmasi maksadiyla uzman jandarmalarin terfileri, Jandarma Genel Komutam yerine Kurmay Başkaninin onayina birakilmiş, b) Askeri hizmete ilişkin görevleri sebebiyle haklarinda kamu davasi açilanlardan beraat edenlerin, vekalet verdikleri avukata Avukatlik Asgari Ücret Tarifesindeki miktar kadar ödeme yapilmasi sağlanmiştir.

11- 3713 sayili Terörle Mücadele Kanunu ve 3056 sayili Başbakanlik Teşkilati Hakkinda Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkinda Kanunda yapilan değişiklikler ile; korumaya alinmiş emekli personelin yararlanacaği konutlari belirleme görevi Başbakanliğa verilmiştir.

12- 4678 sayili Türk Silahli Kuvvetlerinde istihdam Edilecek Sözleşmeli Subay ve Astsubaylar Hakkinda Kanunda yapilan değişiklikler ile; a) Subayliğa nasip işlemlerinde kararname esasi kaldirilmiş, b) Bir tam yildan eksik kalan hizmet süresinin tazminatlarinin tespitinde dikkate alinmasi yönünde düzenleme yapilmiştir.

13- 6191 sayili Sözleşmeli Erbaş ve Er Kanununda yapilan değişiklik ile; askeri hizmete ilişkin görevleri sebebiyle haklarinda kamu davasi açilanlardan beraat edenlerin, vekalet verdikleri avukata Avukatlik Asgari Ücret Tarifesindeki miktar kadar ödeme yapilmasi sağlanmiştir.

14- 353 sayili Askeri Mahkemeler Kuruluşu ve Yargilama Usulü Kanununda yapilan değişiklik ile; Genelkurmay Başkani, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlari ile Jandarma Genel Komutaninin, görevleriyle ilgili suçlardan dolayi Yüce Divanda yargilanma usulü düzenlenmiştir.

15- 375 sayili Kanun Hükmünde Kararnamede yapilan değişiklik ile; uzman erbaşlara derecelerine göre ödenecek ek tazminat ile yeni astsubay rütbeleri ilgili yerine işlenmiştir

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SON DAKİKA
    ARŞİV