01 Kasım 2014 CumartesiBaşbakan Recep Tayyip Erdoğan miting konuşması

Tekirdağ haberleri: ''bu ülkenin itibarı, herkesten önce bizim meselemizdir'' detaylar habercity.net

08 Aralık 2013 Pazar 12:25
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan miting konuşması


TEKiRDAО HABER CiTY NET: Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, `Bu ülkenin dirliği, düzeni, gücü, itibari herkesten önce bizim meselemizdir. Bu ülkenin zararina olacak hiçbir adimi atmayiz, atilmasina da göz yummayiz. Biz hangi işin içerisindeysek onu milletimizin, ülkemizin yararina gördüğümüz için yapariz` dedi.

Başbakan Erdoğan, Tekirdağ Valiliği tarafindan onuruna verilen yemeğe katildi. Yaptiği konuşmada, Tekirdağ`da, yapilan yatirimlara değinen Erdoğan, 206 yeni eserin resmen açilişini gerçekleştirdiklerini belirterek, toplam bedeli 1 milyar lira tutarindaki yatirimlarin Tekirdağ`a hayirli olmasini diledi. Türkiye`nin iş adamlarinin günümüzde dünyanin dört bir yaninda iş bağlantilari kurduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, `Bir yerde eğer ön kesiliyorsa, iş adamimiz `burada önüm kesildi durayim` demiyor, atliyor Afrika`ya gidiyor, kimsenin gitmediği yerlere bizim iş adamlarimiz gidiyor orada ekmeğinin kapisini araliyor` dedi. Başbakan Erdoğan, kadinlarin da iş dünyasinda `ben de varim` diyebildiğini vurguladi. Başbakan Erdoğan, `Artik alan el değil, veren el olan bir Türkiye vardir. Göreve geldiğimizde 45 milyon dolar veren el durumunda olan bir Türkiye şimdi ise 2,5 milyar dolar veren el olan bir Türkiye var, dünyada artik Türkiye`ye bu gözle bakiliyor. Bütün bunlari korkulari aşarak, Türkiye`yi büyüterek gerçekleştirdik` diye konuştu.

`Balkanlara gidin Kosova, Bosna Hersek her yeri dolaşin orada iş adamimizi göreceksiniz, ayni zamanda iş adamimizin yaninda Türkiye Cumhuriyeti devletini göreceksiniz` diyen Erdoğan, `Tüm oradaki tarihi eserleri ayağa kaldirmiş olan bir Türkiye Cumhuriyeti devletini göreceksiniz. Bütün o ecdadimizin orada inşa ettiği o eserler, kötü durumdayken biz ayağa kaldirdik. Nami değer Mostar`i biz ayağa kaldirdik, gidin Kosova`ya Fatih Sultan Mehmet`in adina inşa ettiği camiyi biz aya kaldirdik. Prizren`de Sinan Paşa Camii`ni biz ayağa kaldirdik, inşa ettik. Ayni şekilde Gazi Mustafa Kemalin Babasinin doğduğu büyüdüğü evi biz ayağa kaldirdik. Bunlarin hepsini biz ihya ettik, bunlar şimdi oralarda bir çekim alani oluşturdu. Yine Gazi Mustafa Kemal`in Selanik`te şu an müze olarak kullanilan evi biz ihya ettik. Bugüne kadar iktidara gelenler Balkanlarda bizim izimiz var gidelim bakalim demediler. LJünkü onlar dertli değildi sevdali değildi bu ülkede de yaptiklari birşey yok tu ki. Tüm bunlara hizmet aşki ile yaklaşmalari gerekiyordu, yaklaşmadilar, ideolojik yaklaştilar. Onun için Türkiye`nin esamesi okunmuyordu` diye konuştu.

`BU ÜLKENiN ZARARINA OLACAK HiLJBiR ADIMI ATMAYIZ`

Hükümetin attiği her adimin, yapilacak her reformun karşisina 10-20, bazen 100 yillik korkularin çikarildiğini söyleyen Erdoğan, `Bölünüyoruz, parçalaniyoruz, dağiliyoruz` dendiğini ifade ederek, `Bunlari söyleyenlerin görüp de bizim göremediğimiz hiçbir şey yok. Biz bu vatanin evladiyiz, bu milletin hep beraber gururlu mensuplariyiz. Bu ülkenin birliği bütünlüğü, herkes kadar bizim de meselemizdir. Bu ülkenin dirliği, düzeni, gücü, itibari herkesten önce bizim meselemizdir. Bu ülkenin zararina olacak hiçbir adimi atmayiz, atilmasina da göz yummayiz. Biz hangi işin içerisindeysek onu milletimizin, ülkemizin yararina gördüğümüz için yapariz. Bakin korku beceriksizliğin ve tembelliğin mazerete olabilir. Ülke bölünecek, dağilacak korkusuyla adim atmayanlar, reform yapmayanlar Türkiye`ye en büyük zarari verdiler. Benim her zaman bir ifadem var, Ekonomi ve Siyaset risktir, yaşam da risktir. Risk alamayan bunlarin hiçbirini başaramaz. Risk almaya mecbursunuz, eğer risk alirsaniz başariyi yakalarsiniz. Ülke tehlike altinda diye demokrasiyi ortadan kaldiranlar, Türkiye`ye Demokrasiye, kardeşliğimize en büyük zarari verdiler. Ayni zihniyet şu anda da yapilan her reforma ayni tepkiyi verdi. Tekirdağ`in büyükşehir olmasin karşi çiktilar` dedi.

Tekirdağ`in büyükşehir olduğunu vurgulayan Erdoğan, anamuhalefet partisinin buna karşi çikarak Anayasa Mahkemesi`ne götürdüklerini hatirlatti. Erdoğan, istanbul ve Kocaeli`den örnek vererek, buradaki büyükşehir belediyeciliğinin, mülki sinirlari kapsayan büyükşehir belediyeciliği olduğunu söyledi. istanbul`un LJatalca`ya, Silivri`ye, buranin köylerine kadar hizmet götürdüğünü anlatan Erdoğan, Kocaeli`nin ayni şekilde olduğunu kaydetti. `Bu büyükşehir anlayişi olmasaydi, büyükşehir ellerini oraya uzatamayacakti` diyen Erdoğan, `ޞu anda diyelim Edirne, öbür tarafta Kirklareli sadece muhtarin eline kalmiştir. Kaymakamlarin imkanlari dahilinde ne yapilacaksa o yapilacaktir. Ama orada bir belediyenin imkanlari yoktur. Köy tüzel kişiliği dediğinizde orada mimar mi var? Orada mühendis mi var? Orada bir muhtar, bir ihtiyar heyeti var` dedi.

`ZENGiN, MiLYONERE DENiRDi`

`Türkiye`nin, pasaportumuzun, bayrağimizin, paramizin itibarini bu dönemde artirabildik` diyen Erdoğan, Türk parasinin 6 sifirli olduğunu animsatti. Erdoğan, `Bu sifiri koyanlari tarih affeder mi? Paramiz delik deşik oldu. Eskiden tuvalete 2,5 kuruşa 5 kuruşa giderdik öyle zaman oldu ki 1 milyona tuvalete gider hale geldik. Zengin, milyonere denirdi. Eğer bir kişi milyonerse zengindi. Ama öyle hale geldik ki milyoner artik tuvalete o parayla gider hale geldi. Alti sifiri atacağiz dedik Bazi köşe yazarlari bize ağir bindirdiler. `Attiğiniz zaman, enflasyon patlar` dediler. Ne oldu enflasyon patladi mi? LJatladi çatladi, ne patlamasi. Ortada her şey. LJok ilginçtir bunlarin içerisinde çok ağir bir şekilde, `Bu halledilsin, Taksim Meydani`nda aniririm` diyenler oldu. Ama meydani bulamadilar herhalde. Bu vakalar var. Ne oldu? Biz geldiğimizde enflasyon 30`du. ޞimdi 6-7 buralarda dolaşiyor. Bu enflasyon canavarindan ülkeyi kurtaran biz olduk. Mesele ufuk meselesi. Mesele, ekonomide özellikle bu işin inceliklerini yakalama meselesi. Paramiz şimdi itibar kazandi. Bakin biz şimdi Rusya ile karşilikli olarak, kendi paramizla alişveriş yapabiliyoruz. Anlaşmalarimiz var. Son gidişimde yeni bir adimi daha attik, şimdi merkez bankalarimiz arasinda yapilacak bir anlaşma ile dövizde swap uygulamasina geçeceğiz. Rus parasi ile Türk parasi karşilikli olarak diğer paralarin kur baskisindan ciddi manada kurtulmuş olacak. LJin`le, iran`la da yaptik bu anlaşmayi. Bunlar bizim aramizdaki ekonomik ilişkilerde, hem fiyatlarin düşmesinde çok ciddi imkan sağlayacak hem de ticari ilişkilerimizdeki inaniyorum ki rakami diş ticaret hacmini daha da artiracaktir` dedi.

Anamuhalefet genel başkaninin `Hani bunlar hayvan getirmeyecekti` dediğini hatirlatan Erdoğan, `Arkadaşlar, biz iki kurbandir hayvan ithal etmiyoruz, tam aksine şu anda yanilmiyorum Kasim ayi itibariyla biz ihraç etmeye başladik. Hayvan ihracina başladik. insan biraz dürüst olur. Doğru konuş. Böyle bir şey yokken, bunu gelip Trakya`da burada bu konuşmayi yapiyor. Dürüst, doğru olalim. ޞu anda biz hayvan ihraç eden bir ülke konumundayiz` dedi.

`BU SÜTLER BOZUK DiYE KAMPANYA YAPILDI`

`Süt havyaciliğinda şu anda elimizde sütün fazlasi var. Onun içinde öğrencilerimize ücretsiz süt dağitiyoruz` diyen Erdoğan, `Bu sütler bozuk` diye kampanya yapildiğini ve medyanin destek verdiğini söyledi. Erdoğan, `Bu sene hiç sesleri çikmadi, herhalde de çikmayacak. Peki biz bunu niye yaptik? Bu adimi atmamizin altindaki sebep, üreticimizi bu noktada araci diyebileceğimiz kurumlara ezdirmeyelim, yavrularimiza sağlikli beslenme imkani sağlayalim dedik. Bunlarin hepsi değerlendirmeleri yapilarak atilan adimlar` dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari`deki olaylara değinerek, `Bir yildir sikinti yaşamiyoruz ama 2 gündür yine Hakkari`yi kariştirmak isteyenler var. Kamu binalarina bir taraftan saldiriyorlar, bir taraftan özel bir öğrenci pansiyonunu işgal etme girişiminde bulunuyorlar. Bunlarin bir defa ülkeyi sevmek gibi bir dertleri yok` dedi.

Başbakan Erdoğan, Tekirdağ Valiliği`nin onuruna verdiği akşam yemeğine katildi. Yemekte sivil toplum kuruluşlarinin temsilcileri, iş adamlari ve diğer katilimcilara hitap eden Erdoğan, `Tekirdağ ve LJorlu`ya 11 yillik süreçte çok önemli projeler kazandirdik. 11 yilda Tekirdağ`in geneline yaptiğimiz yatirimin eski rakamla tutari 6,5 katrilyon. Tüm bu yollarin hepsi iktidarimiz döneminde yapilmiştir. Rayli sistemle Tekirdağ bizim dönemimizde buluşmuştur. Limandan Muratliya kadar orayi biz yaptik. ޞimdi inşallah rayli sistemle Anadolu`ya geçiş de bununla sağlanacaktir Marmamayla. 153 yillik rüya hayal gerçek oldu. 2015`te üçüncü köprüyü açacaklarini belirten Erdoğan, TIRlarin ikinci köprüyü kullanmayacağini söyledi.

Ergene`deki kirliliğe değinen Erdoğan, `Ergene`ye fabrikalarin atiklari gidiyor. Bunlari inceledik. Nerde ne var hepsini biliyoruz. Kapsamli bir eylem planini maalesef belediyeler beceremedi başaramadi uyarilarimiza rağmen onlarin sorunuydu. Ama yapmadilar artik iş dedik başa düştü eylem planin hazirladik ve 2011 de bunu açikladik` dedi.

`PARA CiVA GiBiDiR`

`Güven ve istikrar`in iki sirli kelime olduğunu belirten Erdoğan, şunlari söyledi:

`Eğer bir ülkede girişimci güveni bulamiyorsa güveni görmüyorsa o ülkede istikrar olmaz. Önce güveni görecek dolayisiyla geleceğini yakalayacak ki ne yapsin istikrari da bulsun. Ama geleceği göremiyorsa güvenle bakamiyorsa yarin kalktiğinda acaba ne olacak bu soruyu kendine sik sik soruyorsa orda netice alamazsiniz. Hep söylerim para civa gibidir. Kendisi için hep uygun limani arar oraya kaçar. Onu oraya kaçirmamak lazim. Bunu ortadan kaldirdiğimiz da inşallah hep beraber buna destek vermemiz lazim.`

HAKKARi`DEKi OLAYLAR

Hakkari`deki olaylara değinen Erdoğan, `Bir yildir sikinti yaşamiyoruz ama 2 gündür yine Hakkari`yi kariştirmak isteyenler var. Kamu binalarina bir taraftan saldiriyorlar, bir taraftan özel bir öğrenci pansiyonunu işgal etme girişiminde bulunuyorlar. Bunlarin bir defa ülkeyi sevmek gibi bir dertleri yok. ޞimdi biz gittik ޞirnak`ta havalimani yaptik. ޞimdi birileri diyebilir ya ޞirnak`ta havalimani ne gerek var. Hayir arkadaş her yerde yapicağiz. Tabii ki fizibil olacak, biz bunlarin incelemesini yaptik, fizibil olduğunu gördük. Ama biz gittik. Fakat bakiyorsunuz ki o bölücü terör örgütü mensuplari müteahhit firmalari tehdit ediyorlar. ޞu anda onu da bitirmiş olacaktik. Fakat müteahhit kaçiyor, iş yürümüyor. ޞimdi yilsonuna kadar yükleniyoruz işe, her şeye rağmen diyoruz `orayi da bitireceğiz, orayi da açacağiz`. LJünkü biz Hakkari`de de benim vatandaşimin yaşadiğina, insan yaşadiğina inaniyoruz, oraya da bizim hizmeti götürmemiz gerekir diyoruz. LJünkü birilerinin elinde biz koz birakmak istemiyoruz. Bunlar hem terör eylemini yapar, bir taraftan da kalkar `devlet buraya el uzatmadi` der. Ama bizim devletin oraya da el uzattiğini bunlara göstereceğiz` diye konuştu.

`ARKADAޞLARIMA VERDiОiM iSTiKAMET 81 ViLAYETiMiZiN 81`iNE DE ÜNiVERSiTE YAPACAОIZ`

`Son zamanlarda bir tane şöhret arayişi içerisinde olan zat var. Bir gün Meclis`te şu ifadeyi kullandi, dedi ki `acaba Tunceli`ye de üniversite yapacak misiniz, görelim` dedi. Halbuki bizim hiç aykiri bir düşüncemiz söz konusu değildi` diyen Erdoğan, `Arkadaşlarima verdiğim istikamet 81 vilayetimizin 81`ine de üniversite yapacağiz. E yaptik, ne oldu. Gelip de ayni kürsüden bunu yapanlara bir teşekkür mü ettin. Yok. Ayni şeyi biz Hakkari`de de yaptik, orada da üniversitemiz var, o da devam ediyor. 780 bin kilometre kare vatan topraklarinda biz her yere hizmeti götürmenin gayreti içinde olacağiz` şeklinde konuştu.

`EDiRNE`DE NE VARSA VAN`DA DA O OLACAK`

`Edirne`de ne varsa Van`da da o olacak, Sinop`ta ne varsa Hatay`da da o olacak. Kayseri, Konya hepsinde aradiğimizi bulacağiz` diyen Erdoğan, çocukluk dönemindeyken ağabeyinin ve dayisinin gemilerde çaliştiğini ve kendilerine çikolata ve defter getirdiklerini hatirlatti. O zamanlar imam hatip örgencisi olduğunu belirten Erdoğan, teksir notlariyla okuduğunu belirterek, `Bütün bunlarin hepsi geride kaldi. Artik bizde hani AVM`lere karşi çikanlar, belli yerlerde bilmem nelere karşi çikanlar filan vesaire şu anda Türkiye`de arayip da bulamayacağiniz ne kaldi artik. Her şey artik ülkemizde var. Tam aksine, şimdi tekstil, konfeksiyona bakiyorsun benim ülkemdeki tekstil, konfeksiyoncu dünyanin markalarina biz gönderiyoruz, ama maalesef üzerinde tabi onun markasi olduğu için biz bilinmiyoruz, bilinen o oluyor. Satilan mal aslinda Türk mali. işte onun içinde hep arkadaşlarimiza girişimcilerimize onu söylüyorum kendi markalarimizi meydana getirmemiz şart, kendi markalarimizda yürümemiz şart. Onun için şurada 2023`e kadar biz kalkalim 15-20 tane markayi üretelim, 15-20 markayi dünyada biz meydana getirelim ve bu markalarla dünya piyasalarinda biz yerimizi alalim. Alir miyiz, evelallah aliriz` dedi.

`IMF`YE 5 MiLYAR DOLAR BORLJ VERECEОiZ`

`inşallah kimseyi incitmeden kirmadan gönülleri yikmadan yeni Türkiye`yi inşaa edecek 2023`e dünyanin ilk on ülkesi arasinda bir Türkiye olarak gireceğiz` diyen Başbakan Erdoğan göreve geldikleri dönemde Merkez Bankasi`nin döviz rezervinin 27,5 milyar dolar olduğunu belirten, rezervin şu anda 135 milyar dolarin üzerine çiktiğini söyledi. Erdoğan, `IMF olan borucumuzu 14 Mayis`ta sifirlandik IMF`ye 5 milyar dolar borç vereceğiz bu noktaya geldik` dedi.

Başbakan Erdoğan şunlari söyledi:

`Ben şuna inaniyorum, eğer bizim bu gücümüz olmamiş olsa inanin bütün bu kredi değerlendirme kuruluşlari filan var ya, bunlar bizimle çelik çomak oynar gibi oynardilar. Ama onlar zaman zaman bazi bize yönelik siyasi kararlar aldilar. Bu siyasi kararlari alirken biz de kendilerine çok açik söyledik, `batan bir komşu ülke var, siz batan bir komşu ülkeye 6 basamak birden artiriyorsunuz. Bunu nasil yaparsiniz` dedik. Bunu yapiyorsunuz öbür tarafta bu kadar güçlü olan bir Türkiyevar, güçlü olan bir Türkiye`ye hala dereceyi arttirmada hesapta bulunuyorsunuz. E ne oldu, dünyanin parasini aldilar Avrupa Birliği`nden, Avrupa Birliği`nin kendi kaynaklarindan, yine hala belini doğrultamiyor, bakin hala her gün grevler, grevler devam ediyor. Bizde tam aksine işi sağlam kaziğa bağladik. Emin adimlarla geleceğe yürüyoruz. Her gün attiğimiz adimlari düşünerek atiyoruz. Asla suistimale, gayrimeşruluklara firsat vermiyoruz

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

  • Ad Soyad:

  • Yorum:

  •  

    @name x

  • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
    SON DAKİKA
    ARŞİV