20 Ekim 2014 Pazartesidemokratikleşme paketi yorumlar son pakette neler var ne yok 2014

demokratikleşme paketi başbakan tarafından hangi kanal da saat kaçta açıklanacak. 30 eylül pazartesi 2013

05 Ekim 2013 Cumartesi 19:13
demokratikleşme paketi yorumlar son pakette neler var ne yok 2014


Demokratikleşme paketi içeriği artık bugün açıklanacak. Başbakanımız Recep Tayip Erdoğan tarafından saat 11.00 da açıklanacak. Yapılacak açıklama dünya genelinde farklı diller ile canlı olarak verilecek. Türkiye'de de birçok kanal ile yayın yapılması beklenmektedir. Demokratikleşme paketi hakkında en çok merak edilen ise içerik maddeleri ne olacak merak edilmektedir. Ayrıca haberimiz aracılığıyla açıklama sırasında ve sonrasında detaylı bilgi almanız mümkün olmaktadır.

Demokratikleşme paketi için artık geri sayım başladı. Yapılacak açıklama için özellikle 30 Eylül Pazartesi tarihi seçildi. Bunun sebebi de geçen sene de aynı tarihte 63 adet madde içeren bir bildirim yapılmıştı. Başbakan Tayyip Erdoğan bu tarihin birinci yıl dönümünde de şu sözlerimizi tuttuk niteliğini taşıyan bir anlatım ile demokratikleşme paketini açıklayacak diye beklenmektedir.

Demokratikleşme paketi ne zaman soruları da bu sayede sona ermiş bulunmaktadır. Pazartesi günü saat 11.00 da yapılacak olan açıklama farklı dillerde sunulacak. Dünyayı da ilgilendiren bir konu olduğu için TRT birçok farklı dil ile yayın yapma planı yapmaktadır. Başbakanlığın Yeni binası yardımı ile yapılacak olan açıklamalar tüm dünya tarafından merak ile beklenmektedir.

demokratikleşme paketi

DEMOKRATİKLEŞME PAKETTEDE NELER VAR

1- SEÇİM BARAJI

Seçim sistemini değiştirmek için önemli bir adım atıyor. Seçim sistemini tartışmaya açıyoruz. 12 Eylül müdahalesinin ardından tartışma ve eleştiri konusu olduğunu biliyoruz. Mevcut seçim sistemi, yüzde 10 barajı AK Parti'nin getirdiği bir sistem değildir. Biz bu sisteme tabi olarak seçime girdik. Seçim sisteminin değişmesi gerektiğini biz de ifade etmiştik.

Yeni sistem sistemi konusunda üç farklı alternatifi söylüyoruz. Yüzde 10'la devam edebiliriz. ikinci olarak yüzde 5'e çekip daraltılmış seçim bölgesi, üçüncü olarak ülke barajını kaldırırak dar seçim sistemi yapabiliriz. Seçime katılan siyasi partilerden yüzde 3'ü aşanlara da Hazine'den devlet yardımı yapılacaktır. Bu düzenlemenin siyasi partilerimizi güçlendireceği, rekabeti artıracağını düşünüyoruz.

2- SİYASİ PARTİ ÜYELİĞİ

Beldede teşkilat kurma zorunluluğunu kaldırıyoruz. Eş genel başkanlığının önünü açıyoruz. Seçim maddesinin 15'ine ek yaparak iki kişiden fazla olmamak kaydıyla eş genel başkanlığı getiriyoruz.

3- FARKLI DİLDE PROPAGANDA

Siyasi partiye üyelikteki engelleri kaldırıyoruz. Kısıtlayan bazı engelleri kaldırıyoruz. Oy verme hakkı olan herkese üye olmanın yolunu açıyoruz. Farklı dil ve lehçelerde siyasi propaganda imkanı getiriyoruz. Türkçe'nin yanında farklı dil ve lehçelerinin de kullanılması imkanı getiriyoruz.

4- NEFRET SUÇU

Nefret saikiyle işlenmesi durumunda cezaları artırıyoruz. Irkı, dili, rengi, inancı, cinsiyeti, engeli nedeniyle işlenirse cezasını artırıyoruz. Cezayı 1 yıldan 3 yıla kadar artırıyoruz. Ayrımcılıkla Mücadele ve Eşitlik Kurulu kuruyoruz. Dini inancının yerine getirilmesinin engellenmesini de ceza kapsamına alıyoruz. Yaşam tarzına müdahale yapanlara 1 yıldan 3 yıl ceza getiriyoruz.

Klavyelere özgürlük getiriyoruz. (x,q ve w harflerindeki yasak kalkacak)

5- TOPLANTI VE GÖSTERİLER

Toplantı yer ve güzergahının belirlenmesinde katılımı sağlıyoruz. Toplantı ve gösteriler 23.00'e kadar yapılacak. Hükümet komiseri uygulamasını kaldırıyoruz. Düzenleme Kurulu, dağılma kararı alacak kolluk amirine bildirecek. Düzenleme kurulu bunu yerine vermezse en büyük amir kararını verecektir.

6- ÖZEL OKULDA FARKLI DİL

Özel okullarda farklı dil ve lehçelerin önünü açıyoruz. Farklı dil ve lehçelerde eğitim verilmesini sağlıyoruz. Dil ve lehçeler Bakanlar Kurulu'nca tespit edecek. Milli Eğitim Bakanlığı düzenleme yapacak.

Köy isimlerinin değişmesinin önündeki engeli kaldırıyoruz. Eski isimlerin yeniden alınmasını sağlıyoruz. İl ve ilçe isimleri için yasal düzenleme gerekiyor. Hükümet olarak bu talepleri her zaman dikkate alacağız.

7- HACI BEKTAŞ ÜNİVERSİTESİ

Nevşehir Üniversitesi'nin adını Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesi olarak değiştiriyoruz.

8- KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI

Kişisel verilerin korunmasına yasal düzenleme getiriyoruz. Kişilerin özel bilgileri ilgisiz kişiler tarafından kullanılamayacak.

Yardım toplama (kurban vb) konusuna düzenleme getiriyoruz. Vatandaşlarımız yardımlarını hür iradesiyle istediği yere verecek.

9- BAŞÖRTÜ YASAĞI KALKIYOR

Kamu kurumlarında başörtü yasağını kaldırıyoruz.

10- ÖĞRENCİ ANDINA SON

İlkokullarda öğrenci andı uygulamasını kaldırıyoruz. Orta öğretimde kaldırmıştık, ilkokullarda bu uygulamaya son veriyoruz.

11- MOR GABRİEL MANASTIRI

Mor Gabriel Manastırı'nın arazisi vakfa iade ediliyor. Süryani vatandaşlarımıza haklarını teslim ediyoruz.

En kapsamlı reform sürecini başlatıyoruz. İnanıyorum ki, Türkiye ekonomisi, demokrasisi ve toplumsal kardeşliği güç kazanacak.

demokratikleşme paketi neler var

YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 17 yorum mevcut

  • emir 1 yıl önce yorumlandı

   ben bir paket hazıladım akp ye oy yok paketi içeriği önemli 30 eylül pazartesini bekleyin

  • urfa 1 yıl önce yorumlandı

   beledeiye seçimleri hadep olacak taşerona kadro yoksa.......

  • orhan 1 yıl önce yorumlandı

   celal kardeş ancak rüyada görürsün kadroyu............

  • celal 1 yıl önce yorumlandı

   arkadaşlar akp taşeronlara ne sözleşme nede kadro verir

  • URFA HALİL 1 yıl önce yorumlandı

   taşeronalara sözleşme hakini ver oylar akp.....

  TÜM YORUMLAR
  SON DAKİKA
  ARŞİV